Na Łotwie mieszka obecnie 2,2 mln ludzi, w tym ponad milion w aglomeracji Rygi (w samym mieście 710 tys.). Aż 41% populacji łotewskiej stolicy stanowią Rosjanie (w całym kraju ok. 27%).
W latach 1561-1621 Ryga należała do Rzeczpospolitej, aż do zaborów polskim lennem była natomiast Kurlandia, tj. obecna południowa Łotwa.
Inflanty (Łotwa i Litwa) znalazły się pod panowaniem rosyjskim w wyniku wojny północnej, na mocy traktatu z 1721 r. Dużą rolę w życiu tego regionu nadal odgrywali jednak tzw. Niemcy bałtyccy, potomkowie osadników z czasów Kawalerów Mieczowych (Ryga została założona na początku XIII w. przez założyciela zakonu-biskupa Alberta) - stąd dominacja religii protestanckiej w Łotwie i Estonii.
Wjeżdżając do miasta ma się wrażenie lekkiego chaosu, charakterystycznego dla dużych ośrodków miejskich. Dźwina robi wrażenie, bardzo szeroka. W oczy rzucają się dwa mosty: żelazny kolejowy i wantowy samochodowy.
Ponadto dwa budynki- wysoka wieża telewizyjna, jedna z najwyższych na świecie, znajduje się na wyspie na Dźwinie, przypomina nieco wieżę eiffel'a oraz siedziba Łotewskiej Akademii Nauk, ryski "pałac kultury".
Mieszkaliśmy na granicy starówki na ulicy Marijas (tani "apartament"- Victory Hostel). Centrum objęte jest strefą płatnego parkowania, skorzystaliśmy z parkingu Europark, 24h- 3 łaty (blisko 5 euro). Tak na marginesie, na Łotwie próbują, m.in. na turystach (np. w gastronomii, ceny noclegow), odbić skutki kryzysu (spadek PKB o 16% w 2009 r.), ceny skoczyły do góry, jest drożej niż w Polsce.
Wieczorne bieganie pokazało, że w Rydze nie ma nic szczególnie ładnego...
Dobiegliśmy do "pałacu kultury", wokół dworców na starówkę, plac katedralny, planty, mosty, opera, pomnik niepodległości, zamek. Ładnie podświetlone mosty i pomnik, ale - co potwierdził dzień kolejny - rewelacji nie było. Ryga nie znajdzie się na liście moich ulubionych miast, nie muszę tu wracać :)
Bałtycki kącik historyczny.
25km od Rygi znajduje się miasto Salaspils, znane także jako KIRCHOLM. W 1605 r. doszło tutaj do bitwy i jednego z najświetniejszych zwycięstw I Rzeczypospolitej. Blisko czterotysięczne wojska polsko-litewskie pod dowództwem hetmana polnego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza (1040 piechoty, 2400 jazdy i 4 bądź 7 dział, w tym chorągwie kozackie, tatarskie i kurlandzkie), głównie dzięki użyciu husarii jako siły przełamującej, rozgromiły ponad trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką pod dowództwem Karola Sudermańskiego. [wikipedia]