Miałem to miejsce w pamięci od dziecka, bajeczne królestwo fontann pod Petersburgiem.
Bije Wersal, Poczdam i (remis ze wskazaniem) wiedeński Schonbrunn. Jest tylko jeden minus, tłumy spacerujących i turystów.
dojazd: liczne marszutki (50rubli) ze stacji Awtowo (to ta najbardziej upiększona, kryształowa na linii czerwonej 1). Ekskluzywną opcją jest wodolot spod Ermitażu, za 400-500 rubli one-way.
z pięknego parku górnego przechodzi się do cudownego parku dolnego (180 rubli studencki, 360normalny). Posiada on trzy osie, jedna piękniejsza od drugiej. Fontanny, złocenia, kanał do zatoki fińskiej - rewelacja.
Aparat aż sam rwał się do fotek na najwyższej rozdzielczości.
główna kaskada z postacią Samsona rozrywającego paszcze lwa ma symbolizować zwycięstwo Piotra I w wojnie północnej nad Szwecją.
ulubionym pałacykiem samego cara Piotra nie był Grande Palace lecz malutki pałacyk nad samym morzem. On to lubił, podobnie w Petersburgu nad Newą znajdują się dwa niewielkie domki (jeden w ogrodzie letni, drugi na drugim brzegu niedaleko pancernika Aurora).
Jak to bywało u Romanowów, każdy kolejny car dodawał coś w Peterhofie od siebie. Swoje "trzy grosze" dorzucił także Rastrelli (ten od Carskiego Sioła).
Ciężko opisać ten zespół parkowo-pałacowy w słowach. To trzeba zobaczyć koniecznie. Fontanny działają od maja (tak słyszałem), do godz 18. (w weekendy do 19).
Nad brzegiem zatoki można dostrzec w oddali rozbudowujący się nowoczesny, mieszkalny Petersburg (widać także kopułę soboru Izaaka). Z drugiej strony widać Kronsztad, położoną na wyspie twierdzę strzegącą od wieków dostępu do Piotrogrodu, bazę floty bałtyckiej.
W czasie rewolucji 1905-1906, rewolucji lutowej, a potem rewolucji październikowej Kronsztad był jednym z głównych ognisk rewolucji i dostarczył marynarzy do walk w Petersburgu. W latach wojny domowej 1918-1920 marynarze z Kronsztadu walczyli w obronie Piotrogrodu. Miasto słynie z rozegranego tam antybolszewickiego powstania pod koniec wojny domowej w Rosji. Trwało ono od 28 lutego do 18 marca 1921 roku. Bolszewicy pod dowództwem Michaiła Tuchaczewskiego pokonali zbuntowany garnizon miasta i stacjonującą tam Flotę Bałtycką. W latach II WŚ bazujące w Kronsztadzie siły Floty Bałtyckiej brały udział w obronie Tallinna, Leningradu i rozbiciu wojsk hitlerowskich pod Leningradem w 1944. Kronsztad w 1954 był nagrodzony orderem Czerwonego Sztandaru w cześć rocznicy 250 rocznicy powstania. [wikipedia]
Myślę,że jeżeli spędza się w SPB więcej czasu warto odwiedzić to miasto, można do niego dostać się na dwa sposoby. Autobusem od strony Petersburga, albo z Łomonosowa (miasto nad Zatoką Fińską kilka km od Petrodvoretsa).
Na drodze marszutki do Peterhoffu znajduje się pałac w Strelnie, jedna z siedzib prezydenta FR. Tutaj W. Putin gościł m.in. spotkanie przywódców grupy G-7+Rosja.
W samym mieście Petrodvorets warto także zobaczyć bardzo ładną cerkiew.