bilet 48h - 5,5 euro
bilet 24h - 3,5 euro
jednorazowy - 1 euro
art. "Modny jak Mediolan" ( dostępny w archiwum internetowym tygodnika "Wprost", polecam, szczególnie info. na temat sklepow i outletów ) prezentował strefę kanałów, okolice Porta Genova jako najbardziej malownicze miejsce w mieście.
Dwa kanały wpadające do jeziorka były ( wg mapy ) jedynymi zbiornikami wodnymi w tym dużym mieście.
Przeszliśmy ulicą Tortona ( centrum agencji mody, nie wpuszczają na pokazy "śmiertelników" ) w kierunku kanałów i co..........
poziom wody: do kostek, poziom śmieci: do kolan !!!
Na końcu kanały wpadają do zarośniętego wyschniętego jeziorka, woda tam była... w latach 70-tych.
Domki po obu brzegach kanałów niby malownicze, ale spojrzenie na butelki i muł zamiast wody.... duży minus dla modnego Mediolanu.
Punkt 2. -------------------> zamek Sforzów, bardzo ładny, fosa, ładny park ( z wodą ), w pobliżu pomnik pt. "Tańcowała igła z nitką" ( patrz: galeria ). W parku pomnik Napoleona III, to po wojnie francusko-austriackiej w latach 50-tych XIX w., region Mediolanu został przyłączony do Piemontu, który rozpoczynał zjednoczenie Włoch.
Następnie wróciliśmy kolejny raz na plac katedralny, pełny ludzi, tradycyjne miejsce spotkań pod pomnikiem króla Wiktora Emmanuela, zbierała się wielka akcja emigrantów domagających się respektowania swoich praw ( głównie czarnoskórzy ), po zmroku demonstrancja przeszła w kierunku ulicy łączącej Duomo z zamkiem, blokując ruch tramwajowy.
1 marca demonstrancje emigrantów odbyły się w 60 włoskich miastach. Włochy zamieszkuje ok. 5 mln nieasymilujących się emigrantów, tworzą oni często niebezpieczne dzielnice, np. w Genui. Problem ten nasilił się w ostanim czasie, znalazł także swoje odbicie w kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi ( marzec 2010 ).
Zob. plakaty nacjonalistycznej Ligi Północnej, domagająca się niepodległości dla północy Italii ( tzw. Padanii ), antyemigracyjna, siedziba gł. w Mediolanie, w ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskała ok. 5% poparcia ( plakt antyimigracyjny zob. galeria).
Weszliśmy do mrocznej katedry, olbrzymia, budząca grozę, wielkie kolumny i witraże, poziom niżej znajduje się kaplica, w której został pochowany św. Karol Boromeusz, jeden z czołowych przedstawicieli kontrreformacji w kościle katolickim, zasłużony na polu krzewienia oświaty wśród społeczeństwa.
Następnie "zwiedziłem" słynny dom handlowy la Rinascente ( w kamienicy obok katedry ) - 7piętrowy, szał zakupów.
Moda króluje w tym mieście, na wielkim telebimie na placu katedralnym non stop prezentowane są pokazy mody.