Geoblog.pl    cavalcanti    Podróże    Petersburg i okolice, czerwiec 2010    ok. 1335 km: "rosyjskie" miasto graniczne, widok na twierdzę w Ivanogrodzie, "Twierdza Party"

Estonia
Estonia, Narva

ok. 22 czasu estońskiego, kolejka tirów zaczynała się jeszcze przed miastem, ściemniało się, było szaro, na ulicach pojawiały się łady...

(wcześniej w błyskawicznym tempie pokonaliśmy piękną drogę Tallinn-Narva, w znacznym stopniu dwupasmową)

67,5 tys. mieszkańców, w tym aż 86,4% Rosjan (2007 r.), rosyjskojęzycznych ponad 90%.

Dojechaliśmy do parkingu na placu Peetri, tuż pod przejściem granicznym. Żeby przejechać granicę samochodem należy zgłosić się do specjalnego biura, opłata, numerek i do kolejki. To opcja dla odważnych, albo mających dużo wolnego czasu do spędzenia na granicy.

Kwestia samochodu. Zostawić go na niestrzeżonym parkingu pod granicą, szukać parkingu strzeżonego, zostawić pod komisariatem, popytać w hotelach? Opcja ostatnia zwyciężyła. Hotel Etapp, ul. Lavretsovi 5, 25koron za dobę.

o 1.25 mieliśmy odjazd z dworca autobusowego, zresztą ciężko go nazwać dworcem, raczej przystanek. Dworzec kolejowy nieco większy, kilka pociągów dziennie, m.in. do Moskwy. Do Petersburga najtaniej dotrzeć przechodząc granicę pieszo, dalej z Ivangorodu marszutką lub busem za ok. 250 rubli (ok. 25 PLN) do byłego Leningradu. To opcja na przedpołudnie i popołudnie. Wieczorem/nocą najlepiej eurolinesem. 54 PLN. 1.25 i jakoś po trzeciej ruszają z Narvy, nad ranem w SPB.

Mieliśmy kilka godzin na załatwienie parkingu i zobaczenie miasta. Szkoda, bo w twierdzy (budowana przez Duńczyków od XIII-XIV w.; rozbudowywana przez Szwedów) na granicy w dzień święta narodowego odbywała się duża impreza, z głośnym "disco rusko". Wpadliśmy tylko na pół godziny. Niestety. "Twierdza Party" wymiata. Na terenie zamku znajduje się pomnik Lenina, chyba jedyny w UE ??? Bardziej okazała twierdza znajduje się po stronie rosyjskiej w Ivangorodzie, który w latach 1920-1944 należał do Estonii.

Narva będzie mi się kojarzyła z budynkiem z kontenerem na dachu... kto to wymyślił i jaką nagrodę za to dostał ? Zdjęcia w relacji z 30 czerwca (zobacz koniecznie !!!).

Jest też ratusz (nienowy) wokół którego na "starówce" znajdują się posowieckie bloki mieszkalne. Bastionów też niemal nie widać, a nad rzeką stasznie cięły komary. Podobno za szwedzkich czasów w Narwie była starówka, cyt. z wikipedii:
"The baroque style Old Town underwent practically no changes until World War II and became in later centuries quite famous all over Europe".

Polecam spojrzenie na okazałą twierdzę w Ivangorodzie z parku przy bastionach na lewo od przejścia granicznego oraz z twierdzy.

KĄCIK HISTORYCZNY. W 1700 r. pod Narwą doszło do pierwszego dużego starcia wielkiej wojny północnej. Młody król szwedzki Karol XII zwyciężył wojska rosyjskie. Ostatecznie, po szwedzkiej klęsce pod Połtawą na Ukrainie (1709) Inflanty znalazły się pod panowaniem rządzonej przez założyciela SPB Piotra I Wielkiego Rosji.

Zasoby: 650 wpisów650 250 komentarzy250 4591 zdjęć4591 2 pliki multimedialne2

04.11.2023 - 04.11.2023