W latach 1730-1762 nadwornym architektem carskim był barokowy twórca Francesco Bartolomeo Rastrelli (1700-1771), syn włoskiego architekta. Był to okres rządów carycy Elżbiety, jednak jego główne dzieło (Carskie Sioło) kojarzone jest głównie jako rezydencja carycy Katarzyny (cesarzowa od 1762 r.). Najważniejsze "prace" F.B. Rastrelliego:
- nadanie obecnego kształtu pałacowi w Carskim Siole oraz ermitaż w Carskim Siole
- przebudowa pałacu w Peterhofie
- pałac zimowy (Ermitaż)
- pałac Woroncowów
- pałac Stroganowa
- nieistniejący już pałac letni (na terenie obecnego ogrodu letniego nad Newą)
- sobór smolny
- pałac w Rundale (mieliśmy się tam pojawić, ok. 70km na południe od Rygi, w pobliżu granicy łotewsko-litewskiej)
- pałac w Mitawie (łot. Jełgawa)
- cerkiew św. Andrzeja w Kijowie
Carskie Sioło (25km od Petersburga) było budowane od początku XVIII w. Początki zespołu pałacowo-parkowego związane są z osobą Katarzyny I, żony cara Piotra Wielkiego (samodzielna cesarzowa 1725-27). Przebywał tu aresztowany car Mikołaj II między rewolucjami lutową i październikową.
DOJAZD: liczne marszutki spod Lenina pod Domem Sowietów (metro Moskowskaja), 30 rubli. Dojazd do dworca w Puszkinie lub pod samo wejście do parku.
PARK: 100 rubli (student), 200 rubli (dorosła osoba)
PAŁAC: turyści indywidualni od 12stej (!!), kolejka na 1,5-1h, jeśli się nie mylę 260 rubli (student), 520 rubli (dorosły).
W pałacu w sezonie zawsze tłumy. Przepych, złoto - zwłaszcza w olśniewającej sali balowej (900m2). Manifestacja potęgi imperium. Kompleks znacznie ucierpiał w czasie wojny, jego rekonstrukcja była jednym z priorytetów radzieckich architektów. Znajduje się tutaj także kopia słynnej Bursztynowej Komnaty (1979-2003), na otwarciu której obecni byli W. Putin i G.W. Bush.
W 1701 Fryderyk I Hohenzollern zamówił wykonanie bursztynowego wystroju gabinetu w pałacu Charlottenburg u mistrza bursztyniarskiego z Kopenhagi. Prace nad tym trwały jedenaście lat. Dzieło było imponujące: ściany pokoju o wymiarach 10,5x11,5 m pokrywały precyzyjnie dobrane i obrobione kawałki bursztynu. Tworzyły płaskorzeźby, herby itp. W 1716 roku car Piotr I Wielki w czasie wizyty w Prusach, zachwycony arcydziełem, otrzymał je w podarunku od Fryderyka Wilhelma jako dowód przyjaźni i potwierdzenie zawartego sojuszu. Dar trafił do Petersburga – najpierw do Pałacu Letniego, a później Zimowego. Od 1743 gabinet rozbudowano. W 1755 carowa Elżbieta przeniosła komnatę do pałacu w Carskim Siole.W 1941 została skradziona przez Niemców. Latem następnego roku przewieziono ją w kilkudziesięciu skrzyniach do zamku w Królewcu Jednak w 1944 komnatę ponownie zapakowano do skrzyń i umieszczono w zamkowych podziemiach. To ostatnia pewna wiadomość na temat Bursztynowej Komnaty. [wikipedia]
W ogrodach jest wszystko: pawilon chiński, ruiny, turecka herbaciarnia, mitologiczne rzeźby, mosty, ermitaż, wyspa, prom, kolumny, mała syrenka, popiersia, galerie, japońscy turyści.
Do kompleksu Carskiego Sioło przylega park Aleksandra (wnuk Katarzyny) i liceum do którego uczęszczał Puszkin (muzeum). Warto zajrzeć na "tyły" dzieła Rastrelliego, gdzie obecnie znajduje się parking.
W parku i pałacu spędziliśmy ok. 7h
Zastanawiam się teraz czy nazwa "pałac Katarzyny w Carskim Siole" nie jest błędnie rozumiana (także przeze mnie), czy oznacza:
- pałac Katarzyny II
-czy raczej nazwa pochodzi od Katarzyny I ?