Geoblog.pl    cavalcanti    Podróże    Kaszëbë - Sybir, sierpień-wrzesień 2013    etap II - Dzień Niepodległości Ukrainy

etap II - Dzień Niepodległości Ukrainy

Ukraina
Ukraina, Czarnobyl-Kijów

Połowa składu "Kaszëbë Team" urodziła się w pierwszej połowie 1986 roku. W kwietniu tego roku doszło w Czarnobylu do największej w historii awarii w elektrowni jądrowej. Dwadzieścia siedem lat później mieliśmy okazję zwiedzić zamkniętą strefę za 95 euro (dwugodzinna wycieczka), odpuściliśmy...

Kilka godzin spędziliśmy w Kijowie. Majdan nie był tym razem zdominowany przez manifestacje polityczne, ale przepełniony Ukraińcami radośnie świętującymi Dzień Niepodległości. Uczestniczyliśmy w kolorowej paradzie, odwiedziliśmy także charakterystyczne punkty na turystycznej mapie miasta: sobór św. Michała o Złotych Kopułach oraz kompleks pamięci Wojny Ojczyźnianej ze 102 metrowym pomnikiem sowieckiej "Matki Ojczyzny". To moja kolejna wizyta w Kijowie, jest to jedno z moich ulubionych miast na obszarze postsowieckim.

Statua Wolności 93 metry (w tym cokół 46,5 metra) 1886 rok
Matka Ojczyzna wzywa w Wołgogradzie 85 metrów, do lat 90-tych XX wieku najwyższy pomnik na świecie) 1967 rok
Matka Ojczyzna w Kijowie 102 metry (40metry cokół), 1981

Tego dnia rajdowy etap nr II kończył się w Dniprodzierżyńsku (miejsce urodzenia Leonida Breżniewa) pod Dniepropietrowskiem. Gdy zjeżdżaliśmy z głównych dróg nawierzchnia momentami przypominała lotnisko (morze asfaltu) lub księżycowe kratery. W "sowieckim hotelu turystycznym" zameldowaliśmy się przed północą. Całkiem dobry wynik :)

mirka66 - 2013-11-16 20:55
Kijow bardzo mi sie podobal.

Zasoby: 650 wpisów650 250 komentarzy250 4591 zdjęć4591 2 pliki multimedialne2

04.11.2023 - 04.11.2023