Geoblog.pl    cavalcanti    Podróże    Petersburg i okolice, czerwiec 2010    wyjazd z pięknego miasta nad Newą :)

wyjazd z pięknego miasta nad Newą :)

Rosja
Rosja, Sankt Petersburg

Jak najtaniej wyjechać z Petersburga do Estonii ?

1) marszutka, my zabraliśmy się z Ligowskiego Prospektu, tuż za stacją metra o tej samej nazwie, 250 rubli, odjeżdżał jak miał pełny skład (12osób), ludzi zbierał ok. 11-12. Do Ivangorodu za 250 rubli.
2) busy z dworca, który wielkością nie pasuje do miasta, w pobliżu ligowskiego prospektu, za kanałem obwodowym, kilka dziennie do Ivangorodu, cena podobna jak za marszutkę + bagaż.

Zawsze można eurolinesem za 700 rubli do Narwy dojechać (bilet kupiony wcześniej tańszy, 55 PLN).

Wyjechaliśmy. Spędziliśmy nad Newą całe 6dni. Wystarczy? Przy dobrej organizacji raczej tak. Ale trzeba pamiętać, że podmiejskie rezydencje (Carskie Sioło i Peterhof) warte są spędzenia tam 2dni. To właśnie je najlepiej wspominam, są rewelacyjne. Jeśli ktoś chce zobaczyć "wszystko" (tak jak ja) to jednak proponowałbym co najmniej tydzień, zabrakło mi tego jednego dnia. Może kiedyś wrócę?

SPB kojarzy mi się z Londynem. Duże odległości, pełno interesujących miejsc, ale brak czegoś co "rzuca na kolana". A może jestem zbyt wymagający? Miasto jest piękne, dojechać samochodem można stosunkowo tanio. Trochę roboty i pieniędzy z wizami, ale jeśli je zniosą to wróżę w krótkim czasie nalot na to miasto. Polecam. Miasto się zmieniło, odnowiono dużo zabytków na 300-lecie (1703-2003). Nawet z podstawową znajomością cyrylicy można sobie poradzić, miasto nastawione na turystów.

Zerkam na mapę z przewodnika po Leningradzie (1979) przykładowe nazwy ulic, placów, itp.
- plac dyktatury ploretariatu
- aleja Kirowa
- aleja Karola Marksa
- park Lenina
- stadion Lenina (obecnie Piotrowski)
- plac Rewolucji
- plac Kalinina, Michaił Iwanowicz Kalinin (ros. Михаил Иванович Калинин) (ur. 19 listopada 1875 r., zm. 3 czerwca 1946 r.). Pochodzący z rodziny chłopskiej polityk radziecki, 1. Przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR (1938-1946), czyli głowa państwa, na jego cześć przemianowano niemiecki Królewiec na Kaliningrad.
- ulica dobrobytu
- wyspa pracowników (obecnie Kamienna)
- nabrzeże floty czerwonej (obecnie angielskie)
- plac pracy
- plac pokoju (Sienny)
- ulica Żukowa
- ulica Kuby

Sowieci odnosili się także do dziedzictwa rewolucji francuskiej (do dzisiaj mamy nabrzeże Robespierre'a i ul. Marata). Lenin podnosił także znaczenie pisarza Aleksandra Hercena (1812-1870), emigrant, przeciwnik systemu rosyjskiego, kładł podwaliny pod przyszły radykalny nurt antycarski, przyjaciel Polaków, patron Uniwersytetu Pedagogicznego w Petersburgu. Nie wiem czemu "wyrzucili" z centrum ulicę Hercena.

Ze znanych literatów XIX-wiecznej Rosji można wspomnieć także romantyczno-pozytywistycznego Iwana Turgieniewa (1818-1883), ma swój plac w SPB.

Zasoby: 650 wpisów650 250 komentarzy250 4591 zdjęć4591 2 pliki multimedialne2

04.11.2023 - 04.11.2023