Geoblog.pl    cavalcanti    Podróże    kierunek Istambuł, wrzesień 2010    przepiękny cud natury 15km od Skopje :)

przepiękny cud natury 15km od Skopje :)

Macedonia
Macedonia, kanion Matka

Taksówki w Macedonii są tanie, zwłaszcza jak się podróżuje w co najmniej dwie osoby. Taki sposób dotarcia do kanionu polecam. Ewentualnie można podjechać autobusem do wioski Saraj (numeru nie pamiętam), kursuje spod mostu lwów (następny po kamiennym w stronę twierdzy), potem czekać na busa (coś chyba jeździ), albo taxi z tego miejsca. Jeden z busów wraca do miasta (do Saraj) jakoś po 13stej, rzadko jeżdżą w każdym razie.

Wstęp bezpłatny, kilka monasterów, szlaki turystyki górskiej wytyczone, stosunkowo jak na Macedonię, droga restauracja. Można tam się delektować pięknym cudem natury bardzo długo. Widoki fantastyczne. Polecam, czego nie zrobiłem, spróbować pójść dalej na południe wzdłuż kanionu Jeziora Matka i w górę jakimś szlakiem.

Spędziłem tam kilka godzin z poznanym w hostelu Bułgarem, pracownikiem wielkiej grupy energetycznej EVN (szereg projektów w Macedonii, Bułgarii, planują budowę 100metrowych tam, jedną mniejszą tamę mieli właśnie na Matce) rozmawialiśmy o geopolityce rurociągów regionu Morza Kaspijskiego. Mój angielski nie jest jednak taki najgorszy :)

Krótko, ale tapeta ze zdjęciem z kanionu do dzisiaj znajduje się na moim komputerze.

PIĘKNE MIEJSCE...

BPE
BPE - 2011-03-20 09:22
faktycznie - piękne miejsce :-))

cavalcanti
cavalcanti - 2011-03-20 10:06
Dodam, że bardzo podobało mi się, mimo wielu negatywnych opinii wyczytanych w internecie, także Skopje :)

mirka66 - 2011-03-21 18:57
Zaluje,ze tu nie bylam.Ale kiedys tam pojade.

alanos bananosss ( FG
alanos bananosss ( FG - 2011-07-18 15:25
Ja tam bylem robi to naprawde wpsniale wrwrzenie matka kanion pikna jest ta matka...

Basia
Basia - 2011-08-26 01:09
To jest To.Kanion Matka.Moje ulubione miejsce ..Swieto dla oczow ,odpoczynek dla duszy.Juz wspomnialam gdzies,ze jestem mieszkanka Skopje,mieszkam w poblizu Matki-tylko 6 km.Czesto tam bywam z przyczyn wymienionych wyzej.Warto tam pobyc!!!

Pudelek
Pudelek - 2012-03-16 15:46
czy zwykłym autem tam pójdzie jakoś dojechać?

cavalcanti
cavalcanti - 2012-04-08 00:11
Własnym transportem chyba najłatwiej dojechać. Transportem publicznym z centrum dosyć ciężko (nieregularne godziny kursowania autobusów, ciężko też o dobrą informację na miejscu). Z tego co pamiętam rozgryzłem nawet w cyrylicy stronę macedońskich autobusów, ale ostatecznie przesiedliśmy się kolegą z Bułgarii na taksówkę (tanie są). Pozdrawiam

Zasoby: 650 wpisów650 250 komentarzy250 4591 zdjęć4591 2 pliki multimedialne2

04.11.2023 - 04.11.2023