Geoblog.pl    cavalcanti    Podróże    kierunek Istambuł, wrzesień 2010    Eminönü, Pałac Dolmabahçe, Ortaköy, dziedzictwo kultury islamskiej

Eminönü, Pałac Dolmabahçe, Ortaköy, dziedzictwo kultury islamskiej

Turcja
Turcja, Istanbul

Dolmabahce - polecam każdemu, zwłaszcza studentowi.

Cena (pałac + harem) - 20 lirów, student 1 lira (ISIC)...

Od XIX w. do końca sułtanatu pałac pełnił rolę siedziby władców Turcji, następnie mieszkał tutaj i zmarł sam Ataturk, jako prezydent republiki. Piękne wnętrza, schody, żyrandole, hole... Szkoda, że nie można robić zdjęć :)
Do pałacu dojazd jest prosty, linią tramwajową do końca (kierunek Kabatas), to ten sam tramwaj, który przejeżdża obok Hagii Sophii i Eminonu.

Pałac znajduje się w dzielnicy Besiktas, tuż obok znajduje się stadion drużyny piłkarskiej, z tego miejsca można przesiąść się na Taksim, centralny plac nowoczesnego Stambułu.

W dzielnicy Besiktas znajduje się także Muzeum Morskie (student 1 lira) i koszary (?), ciągnące się na długość pałacu z wizerunkami Ataturka co 5metrów, idąc dalej w stronę Mostu Bosforskiego doszedłem do dzielnicy Ortakoy, gdzie królują ryby, kebaby (jak w całym mieście, polecany jest iskander) i szisze. Kebaby w cenie 4-5 lirasów za donera, po stronie azjatyckiej nieznacznie taniej.

Dzień zakończyłem wizytą na wystawie prezentującej dorobek kultury islamskiej. Przystępna, skierowana głównie do młodszego widza, multimedialna. Pierwszy zegar, lotnik z wieży Galata (jak Ikar) i takie różne, co to nie oni...
Pawilon wystawowy przed Hagią Sophią jest często wykorzystywany i rozstawiany, jest to miejsce gdzie przechodzi każdy turysta.

Zasoby: 650 wpisów650 250 komentarzy250 4591 zdjęć4591 2 pliki multimedialne2

04.11.2023 - 04.11.2023