Geoblog.pl    cavalcanti    Podróże    Kaszëbë - Sybir, sierpień-wrzesień 2013    nocne spojrzenie na stolicę Baszkirii
Zwiń mapę
2013
07
wrz

nocne spojrzenie na stolicę Baszkirii

 
Rosja
Rosja, Ufa
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 7864 km
 
Przejechaliśmy Ural. Dobra droga sprawnie przeprowadziła nas przez granicę między Europą a Azją. Jechaliśmy spokojnie, bowiem Skoda słabo znosiła lekkie wzniesienie trasy. Przed 22 zajechaliśmy do Ufy (kolejna końcowa stacja deportacji z Pomorza). Nawet po ciemku można zobaczyć, że to nie jest "zwykłe postsowieckie miasto". Nie jest to też miasto pełne zabytków (mimo nadania praw miejskich w 1586 roku).

Zaparkowalliśmy przy placu Lenina. O uroku miasta świadczy fakt, że gdyby nie GPS nigdy byśmy nie wpadali na to, że ta część miasta może mieć związek z sowieckim dziedzctwem, a pomnika wodza rewolucji nie zauważyliśmy po pierszym przejściu obok niego (nie przypominał sam siebie). Zjedliśmy i udaliśmy się w kierunku największej atrakcji i symbolu miasta, parku z konnym pomnikiem baszkirskiego wojownika i bohatera Salawata Yulayeva. Był to XVIII-wieczny poeta i dowódca, przywódca Baszkirów podczas wymierzonego w carat antyfeudalnego tzw. powstania Pugaczowa (1773-1775). Przez wiele lat więziony na terenie Estonii.

Miejsce to zrobiło na nas wrażenie po ciemku, widok spod pomnika na rzekę za dnia musi być jeszcze bardziej imponujący.

Basznieft. W Ufie widać dopływ pieniędzy z surowców. Widać także dużo terenów zielonych. Miasto ma także pozytywną opinię wśród Rosjan (poznana po mszy w Czelabińsku Rosjanka zachwycała się Ufą - klimatem i parkami). Charakterystyczny herb - biegająca kuna, widoczny jest na każdym skrzyżowaniu.

Przed północą opuściliśmy Ufę i pojechaliśmy w kierunku Kazania. Gdzieś w nocy uciekły nam dwie godziny, tak zmienił się czas między Baszkirią a Tatarstanem. Bardzo korzystny dla nas ruch wskazówek zegara. 8 września czekała nas bardzo "długa" niedziela. Mieliśmy dużo czasu na odpoczynek i zwiedzanie. Kazań okazał się świetnym miejscem na najbardziej wyluzowany dzień wyjazdu.Polecam galerię "Moziki Ufy" na portalu psz.pl
Ufa jest miastem różnorodnym, gdzie przeplata się kultura rosyjska, baszkirska i tatarska oraz innych mniejszych narodowości. Pomniki Lenina i nowoczesne budynki przedsiębiorstw naftowych i banków, stare drewniane domy i nowe apartamentowce, części zaniedbane i starannie urządzone wizytówki. Zapraszam na spacer po tym mieście z krańca Europy.

http://www.psz.pl/tekst-43999/Mozaiki-Ufy

 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
zwiedził 39.5% świata (79 państw)
Zasoby: 650 wpisów650 250 komentarzy250 4591 zdjęć4591 2 pliki multimedialne2
 
Moje podróżewięcej
04.11.2023 - 04.11.2023
 
 
18.09.2023 - 22.09.2023
 
 
12.09.2023 - 15.09.2023